HEMEN BİLGİ İSTİYORUM

Autocad programında Circle çember çizme komutunun kısa yolu “C” harfidir. Komuta komut satırına “C” enter yaparak yada menüden tıklanarak girilebilir.

Autocad Circle komutu için “C” enter yapıp komuta girelim bizden ilk istenen çemberin merkez noktası için ekranda bir yer veya köşe tıklamamızdır. Komut satırı mutlaka takip edilmelidir.

Merkez noktası tıklandıktan sonra ilk gireceğimiz değer çemberin yarı ( Radius )  çapıdır. Değer yazılır ve entere basılır komut tamamlanmış olur. Eğer tam çap verilmek istenirse merkez noktası tıklandıktan sonra değer yazılmadan Diameter al komutu “D” enter yaparak çalıştırılır ve verilen değer çemberin tam çapı olur.

Autocad programında çember komutuna girildikten sonra merkez nokta tıklanmadan komut satırına bakıldığında 2P,3P ve TTR alt komutlarınıda kullanmamız mümkündür.

  • Circle çember komutu 2P alt komutu 2 noktadan geçen çember çizmek için kullanılır.
  • Autocad circle komutu 3P alt komutu 3 noktadan geçen çember çizmek için kullanılır
  • Autocad çircle komutu TTR alt komutu 2 noktaya teğet çember çizmek için kullanılır
  1. Autocad programında çember çizildikten sonra çember seçilerek mavi noktalardan küçültülebilir.
  2. Autocad programında çember çizildikten sonra CTRL+1 yapılarak seçilen çemberin yarı çapı değiştirilebilir.

Biladım Eğitim Merkezi Autocad Kursu na katılan öğrencilerimize Autocad programını en ince detayına kadar anlatmaktayız. Autodesk ve MEB sertifikası verilmektedir. Sizde Eğitim almak istiyorsanız bizi arayınız.

Author: firatcihangir

2 yorum

  • Merhaba,
    Bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim, Autocad Kursu fiyatları nekadar acaba.

    • Autocad Kursu fiyatlarımız 690 TL dir. Kredi kartına 3 taksit yapılmaktadır. Eğitim 48 Saat 2 ay sürmektedir. Meb ve Uluslararası geçerli sertifika verilmektedir.

Bir yanıt yazın


Hemen Ara