FRAME

WEB TASARIM PROGRAMI HAKKINDA BİLGİ PAYLAŞIMI PLATFORMU
Forum kuralları
ÖNEMLİ NOT: Forum içerisinde türk dijital platformlarına iat şifreleme bilgilerinin konu olarak açılması, linklerinin verilmesi
kesinlikle yasak olmakla birlikte ÜYELİK İPTALİ NEDENİDİR !!!

Saygılarımızla, Anlayışınız için teşekkürler.

FRAME

İleti AKIN » 15 Eyl 2010 14:42

Bu sayfalarda sizlere FRAME tekniğinden bağsedeceğim. Bu tekniğe geçmeden önce HTML`e giriş adlı 3 sayfalık yazıyı okuyup iyice kavradığınızı varsayıyorum.

Frame tekniği sayesinde bir pencerede 2 ila 5 sayfa açabilirsiniz. Yani ziyeretçi bir linki tıkladığında karşısına 5 parçadan oluşan bir sayfa çıkabilir. Mesela sol tarafta bir menü olduğunu varsayalım ve yüze yakında da sayfanız var. Eğer bu menüde sık sık değişiklik yapıyorsanız bu değişikliği 100 adet sayfanıza da uygulamanız lazım, tabi internete upload da edeceksiniz. Bu çok büyük emek ve zaman kaybıdır, zamanla sizi yaptığınız iştende bıktırır.

Oysa Frame tekniğiyle hazırlarsanız sadece menü sayfasında değişillik yapmanız yeterli olacaktır. Çünkü menü hep sayfada kalacak ve bir link tıkladığınızda menünün yanında açılacaktır. Belki kafanız karışmış olabilir ama eminim birçok sayfada bu tekniğe rastlamışsınızdır. Frame tekniğini internet Explorer 3.0, Netscape 3.0 sonrası destekliyor.

Bu tekniğin çalışması şöyledir. Önce browserda hiç gözükmeyecek bir giriş sayfası hazırlarız. Bu sayfada sadece HTML, HEAD ve Frame tagleri yeralır. Yani body tagi ve hiçbir yazı olmaz çünkü bu sayfa browserda gözükmeyecek sadece tagde belirttiğimiz sayfaları pencerenin istenilen yerlerine yerleştirecek.

Şimdi bir örnek yapalım. Sol tarafta bir menü, geri kalan yerde de içerik olan bir sayfa hazırlayalım. Böyle bir sayfa için önce

1) Diğer sayları çağıran bir giriş dosyası
2) Sol taraftaki menü için bir dosya
3) Son olarakda içeriği yazacağımız dosya

Gördüğünüz gibi 3 sayfa hazırlayacağız ama bunların hepsi bir defada bir pencerede gözükecek. İlk olarak giriş sayfası için gereken kodları yazalım. Bu sayfanın ismi index.html olsun. Yani ziyaretçi siteye girdiğinde 2 parçadan oluşan bir sayfa görsün.

<HTML>

<HEAD>

<TITLE> FRAME TEKNİĞİ, BU SAYFA BROWSERDA GÖZÜKMEZ </TITLE>

</HEAD>

<FRAMESET cols=" 130,* ">

<FRAME src="menu.html" name="menu">

<FRAME src="ana.html" name="ana">

</FRAMESET>

Eğer bu yazıyı görüyorsanız browserınız Frame tekniğini desteklemiyor demektir.

</HTML>

Evet bu sayfa bu kadar. Kodları irdeleyecek olursak, FRAMESET tagine cols ile enlemesine iki adet frame oluşturmasını bunların ilkinin yani soldaki, 130 piksel genişliğinde olmasını diğerinin ise * (asterisk) karakteri ile sayfanın geri kalan kısmı kadar olmasını sağladık. Daha sonra da örnekte gördüğünüz gibi < Frame src=".... ile sol ve sağda açılacak olan sayfaların yolunu ve ismini yazdık. Örnekte bu dosyalar menu.html ve ana.html sayfalarıdır.

Şimdi gelelim sağ ve solda açılacak sayfaları yapmaya, yani örnekteki menu.html ve ana.html. Bu sayfaları siz istediğiniz gibi doldurabilirsiniz. Ben sadece görmemiz açısından az kodlu sayfalar vereceğim. Alttaki kodu yazarak menu.html ismiyle kaydedin.

<HTML>

<HEAD>

<TITLE> SOL TARAFTAKİ MENÜ SAYFASI </TITLE>

</HEAD>

<BODY bgcolor="yellow" text"ffffff">

<BR> <BR> <BR> <BR> <BR>

<H1> Sol menü </H1>

</BODY>

</HTML>

Şimdide alttaki kodu ana.html ismiyle kaydedin. Ve bu 3 sayfa aynı klasörde olsun.


<HTML>

<HEAD>

<TITLE> BU SAYFA FRAME TEKNİĞİ İLE HAZIRLANMIŞTIR </TITLE>

</HEAD>

<BODY bgcolor="green" text"ffffff">

<CENTER>

<H1> Ana sayfa </H1>

</CENTER>

</BODY>

</HTML>

Tüm kodları yazıp dosyaları oluşturup index.html sayfasını çalıştırdığınızda sol tarafta sarı sağ tarafta yeşil bir sayfa göreceksiniz. Ve bu sayfada index.html sayfasındaki hiçbir içerik olmayacak.
AKIN
 
İleti: 293
Kayıt: 03 Tem 2010 10:35

WEB TASARIM

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron