WEB SİTESİNDE LİNK VERME HTML ANLATIMI

WEB TASARIM PROGRAMI HAKKINDA BİLGİ PAYLAŞIMI PLATFORMU
Forum kuralları
ÖNEMLİ NOT: Forum içerisinde türk dijital platformlarına iat şifreleme bilgilerinin konu olarak açılması, linklerinin verilmesi
kesinlikle yasak olmakla birlikte ÜYELİK İPTALİ NEDENİDİR !!!

Saygılarımızla, Anlayışınız için teşekkürler.

WEB SİTESİNDE LİNK VERME HTML ANLATIMI

İleti AKIN » 15 Eyl 2010 14:37

- LİNK VERME -
Bu kısımda örnek kodun altında bir de sayfada uygulanmış şeklini bulabilirsiniz. Link için kullanılan tag <a> `dır. href=" " attribute`unu kullanarak linkin gideceği sayfa, resim, site veya herhengi bir dosyanın adını ve yolunu yazarız. Mesela index.html sayfasında olalım ve deneme2.html sayfasına bir link oluşturalım. Bunu yapmak için önce aynı klasöre bir de deneme2.html adlı dosya oluşturmalısınız.

<a href="deneme2.html"> Lütfen Tıklayın </a>

Lütfen Tıklayın

Yukarıdaki kodu index.html sayfasının body tagi arasına yazarsanız Lütfen Tıklayın yazılı bir link oluşacak ve tıklayınca aynı klasördeki deneme2.html sayfası görüntülenecektir. Ziyaretçinin sayfada göreceği yazı ise sadece Lütfen Tıklayın olacaktır. Eğer <a> tagini kapatmadan önce birşey yazmasaydık tıklanıcak birşey olmazdı, ve link hiçbir işe yaramazdı. Eğer Linki <a> tagi ile kapatmamış olsaydık linkten sonra yazdığımız tüm yazılar browser tarafından üzeri tıklanacak birer link olurdu. Bir sayfaya link verdiğimiz gibi herhengi bir dosyaya veya siteye de link verebilirdik. İşin biraz karıştırılan kısmı ise klasörlerdir. Örnekte belirtiğim gibi index.html ve deneme2.html dosyaları aynı klasörde.

Diyelimki index.html sayfasındayız ama deneme2.html sayfası ise yazilar adlı bir klasörde. O zaman yukarıdaki örnek işe yaramaz ve sayfa gelmez, çünkü aynı klasörlerde değiller. Bu durumda yapacağımız şey ise koddaki deneme2.html adresinin yanına klasörümüzün ismi olan yazilar yazmak. Yani

<a href="yazilar/deneme2.html"> Lütfen Tıklayın </a>

şeklinde... Eğer durum tam tersi olsaydı ve deneme2.html sayfasından bir üst klasördeki index.html sayfasına link vericek olsaydık. Yapacağımız şey ilk önce yazilar klasöründen dışarı çıkmak olurdu. Dışarı çıkma için kullanılan komut ../ (iki nokta ve slash) dır. Bir örnek ile gösterirsek.

<a href="../index.html"> Lütfen Tıklayın </a>

Bir mail adresine link vermek istediğimizde ise mail adresinin başına mailto: ifadesini yerleştiriyoruz. Mesela

<a href="mailto:turkish_emulator@yahoo.com"> mail göndermek için tıklayın </a>
AKIN
 
İleti: 293
Kayıt: 03 Tem 2010 10:35

WEB TASARIM

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron