HEMEN BİLGİ İSTİYORUM

Autocad programında Polygon komutu çokgen çizme – üçgen çizmek.

Autocad programında polygon çokken çizme komutu kısa yolu “POL” dur. komuta kısa yoldan yada menüden tıklayarak girebilirsiniz.
Poliygon komutuna girdikten sonra bizden ilk istenen çokgenin kaçgen olacağıdır ( Command: _polygon Enter number of sides <4>: ).
örneğin 5 yazıp entere basarak komuta devam edelim daha sonra ekranda bir yer teklamamız istenir bu yer çokgenin merkezi olacaktır. Daha sonra bu çokgenin
hayali bir çember olduğunu düşünürsek bu çemberin iç teğeti mi dış teğeti mi olduğu sorulur ( Enter an option [Inscribed in circle/Circumscribed about circle] <I>: )
burada “I” enter yaparsak iç teğet “C” enter yaparsak çemberin dış teğeti kabul edilir. daha sonra çokgenin yarı çapı yazılır ve enter ile komut tamamlanır.
Mause ile çokgenin yönünü de belirleme şansımız vardır.
Polygon komutunda çokgen çizerken çokgenin bir kenarının uzunluğunu vererek bir çokgen çizmek,
Autocad Polygon komutuna girildikten sonra kaçgen çizilicekse çokgen sayısı yazılır enter daha sonra ekranda bir yer tıklamanız istenir işte burada bir yer tıklamadan
alt komutlardan “EDGE” komutu çalıştırılırsa ekranda çokgenin başlangıç noktası tıklanır ve çokgenin bir kenar uzunluğu yazılır ve entere basılır, böylelikle bir kenar uzunluğu
verilerek çokgen çizilmiş olur.

Biladım Eğitim Merkezi Autocad Kursu İstanbul na katılan öğrencilerimize Autocad programını en ince detayına kadar anlatmaktayız. Autodesk ve MEB sertifikası verilmektedir. Sizde Eğitim almak istiyorsanız bizi arayınız.

Author: firatcihangir

Bir cevap yazın

Hemen Ara